Output Lumen Lampu Jalan Solar: 8000lm vs 12000lm | Pemandu

2026/05/12 10:09

Bagi jurutera awam, kontraktor EPC, dan penyusun spesifikasi pencahayaan perbandaran,Perbandingan keluaran lumen lampu jalan solar 8000lm vs 12000lm secara langsung mempengaruhi kos modal, jarak antara tiang, saiz bank bateri, dan pematuhan terhadap IESNA RP-8. Selepas menilai lebih daripada 360 sistem lampu jalan solar di taman perindustrian, jalan perumahan, dan jalan penghubung, kami mendapati bahawa 54% ketidakpuasan hati (titik gelap atau silau berlebihan) berpunca daripada spesifikasi lumen yang tidak sepadan. Panduan kejuruteraan ini memberikan penjelasan yang mendalam dan teliti.Perbandingan keluaran lumen lampu jalan solar 8000lm vs 12000lm berdasarkan simulasi fotometrik (AGi32), pengiraan autonomi LiFePO₄, keberkesanan pencahayaan (lm/W), dan penurunan lumen jangka panjang (L70). Kami menyediakan bahasa pengadaan yang mengaitkan keluaran lumen dengan tahap lux yang boleh diukur di permukaan tanah, menyanggah dakwaan yang didorong oleh pemasaran.

Apakah Perbezaan Output Lumen Lampu Jalan Solar 8000lm vs 12000lm?

Perbandingan keluaran lumen lampu jalan solar 8000lm vs 12000lm menentukan perbezaan antara dua kelas lampu LED biasa untuk pencahayaan jalan luar grid. Fluks cahaya (lumen) mengukur jumlah cahaya yang kelihatan yang dipancarkan. Lampu 8000lm biasanya menggunakan 80-100W (pada 85-100 lm/W), manakala lampu 12000lm menggunakan 120-150W. Keluaran yang lebih tinggi membolehkan jarak tiang yang lebih lebar (35-45m berbanding 25-32m) dan ketinggian pemasangan yang lebih tinggi (8-12m berbanding 6-8m). Walau bagaimanapun, keluaran lumen secara langsung menentukan watt panel solar yang diperlukan dan kapasiti bateri (Wh). Untuk jalan perumahan (IESNA P-4, purata 5-8 lux), 8000lm biasanya mencukupi dengan jarak 30m. Untuk jalan pengumpul (M-4, 10-15 lux) dan kawasan trafik padat, 12000lm menjadi wajib. Perbandingan ini penting kerana menetapkan spesifikasi yang terlalu tinggi akan meningkatkan kos sistem sebanyak 40-60%, manakala menetapkan spesifikasi yang terlalu rendah akan menyebabkan masalah, risiko keselamatan, dan aduan awal daripada pemandu.

Spesifikasi Teknikal – Lampu Jalan Solar 8000lm vs 12000lm

Parameter Lampu 8000lm Lampu 12000lm Kepentingan Kejuruteraan
Penggunaan Kuasa LED (biasa) 80 – 100W 120 – 150W Kuasa yang lebih tinggi memerlukan susunan PV yang lebih besar dan bank bateri yang lebih besar.
Keberkesanan Pencahayaan (lm/W) 85 – 110 lm/W 85 – 110 lm/W Kelas keberkesanan yang sama; perbezaan lumen hanyalah perbezaan kuasa.
Panel Suria Diperlukan (LiFePO₄, 4 PSH) 150 – 250W 270 – 400W 12000lm memerlukan 50-70% lebih banyak luas panel — mempunyai kesan terhadap beban angin & kekuatan tiang.
Kapasiti Bateri (12.8V, 3 hari autonomi) 500 – 750 Wh 850 – 1250 Wh 12000lm memerlukan bateri yang 60% lebih besar → kos & berat yang lebih tinggi.
Ketinggian Tiang Biasa 6 – 9 m 8 – 12 m Lumen yang lebih tinggi membolehkan tiang yang lebih tinggi dan jarak yang lebih lebar → lebih sedikit tiang/km.
Jarak Tiang yang Berkesan (jalan dua lorong, lebar 8m) 25 – 32 m 35 – 45 m 12000lm mengurangkan bilangan tiang sebanyak 20-30%, mengurangkan kos pemasangan.
Purata Lux di Permukaan Tanah (tiang 8m, jalan 7m) 8 – 14 lüks 14 – 22 luks 12000lm memberikan pencahayaan 50% lebih tinggi — mungkin melebihi keperluan jalan raya tempatan.
Pengagihan Optik (Jenis IESNA) Jenis II, III, IV, V Jenis II, III, IV, V Optik yang sama tersedia; kelas lumen tidak mengehadkan pengedaran.
Pematuhan Piawaian IESNA RP-8, EN 13201, CIE 115 IESNA RP-8, EN 13201, CIE 115 Kelas pencahayaan (M3, M4, P4) menentukan lux yang diperlukan, bukan lumens mentah.
Kos Sistem Relatif (telah dipasang) 1.0x ($1200-2000/tiang) 1.45 – 1.75x ($1900-3400/tiang) Lumen yang lebih tinggi meningkatkan kos modal tetapi mungkin mengurangkan jumlah tiang.
Pengajaran kejuruteraan: perbandingan keluaran lumen lampu jalan solar 8000lm vs 12000lm bukanlah soal “mana yang lebih terang” tetapi soal mana yang memenuhi sasaran lux IESNA dengan kos kitaran hayat terendah. Sentiasa dapatkan lumen yang diperlukan daripada pengiraan fotometrik, bukan daripada brosur pemasaran.

Struktur Bahan dan Komponen Optik

Komponen Konfigurasi 8000lm Konfigurasi 12000lm Kesan Fungsi & Kejuruteraan
Susunan LED 80-100W, 96-144 LED (3030/5050) 120-150W, 144-210 LED Lebih banyak LED = ketumpatan haba yang lebih tinggi; memerlukan penyerap haba yang lebih besar.
Penyerap Haba Aluminium yang diekstrusi secara pasif, 1.4-2.0 kg Aluminium yang diekstrusi secara pasif, 2.5-3.6 kg Suhu sambungan<85 ° c untuk="" l70="">50,000j. 12000lm memerlukan pengurusan haba yang lebih ketat.
Optik Sekunder Lensa atau pemantul PMMA (Jenis II-V) Lensa atau pemantul PMMA (Jenis II-V) Kehilangan kecekapan optik 10-15%; sama untuk kedua-dua kelas lumen.
Panel Fotovoltaik Monokristalin, kecekapan 18-21%, 150-250W Monokristalin, kecekapan 18-22%, 270-400W Watt panel yang lebih tinggi meningkatkan saiz panel; reka bentuk serba lengkap mungkin terhad.
Pek Bateri (LiFePO₄) 12.8V, 40-65Ah, BMS terintegrasi 12.8V, 70-100Ah, BMS dengan penarafan arus tinggi BMS 12000lm mesti menangani arus pelepasan yang lebih tinggi (sehingga 12A berbanding 8A).

Proses Pembuatan – Pencahayaan LED & Integrasi Sistem

  1. Pemilihan & pengelompokan cip LED – Cip tahap-1 (Lumileds, Osram, Cree) dengan laporan LM-80. Pengesahan keberkesanan pada 85 ° Suhu persilangan C.

  2. Pemasangan SMT pada MCPCB – PCB berinti logam (ketebalan tembaga 2 oz) untuk penyebaran haba. MCPCB yang kurang baik meningkatkan penurunan lumen.

  3. Lampiran optik sekunder – Lensa reflow atau snap-fit; kecekapan optik diukur menggunakan integrating sphere (IES LM-79).

  4. Perumah lampu & pengedap – Aluminium tuang (AL1070 atau AL6061), gasket IP65/IP66, pengedap silikon untuk kawasan pantai.

  5. Pemilihan pemandu & penanaman – Pemacu arus tetap IP67 (pemasangan dengan bahan pelindung pilihan untuk kelembapan tinggi). Kecekapan >90% penting untuk penentuan saiz sistem solar.

  6. Laminasi & pemasangan panel PV – Sel suria yang terkapsulasi (kaca temper 3.2mm, EVA/polyolefin).

  7. Pemasangan pek bateri – Sel LiFePO₄ dengan BMS (perlindungan daripada pelepasan berlebihan, arus berlebihan, dan suhu).

  8. Integrasi sistem & pemeriksaan kualiti – Pengukuran lumen sfera berintegrasi (toleransi ±5%), ujian cas/nyahcas, pengimejan termal untuk titik panas.

  9. Pembungkusan & logistik – Berlapis beralun dengan sisipan busa; pengangkutan bateri litium mematuhi piawaian UN3480.

Mengapa pengilangan penting untuk perbandingan keluaran lumen lampu jalan solar 8000lm vs 12000lm: Banyak penjual mengklaim “12000lm” tetapi memberikan 9200lm selepas pengurangan optik dan haba. Kami telah menolak 33% daripada sampel “12000lm” yang gagal dalam ujian LM-79 (lumen sebenar<9500). Pengadaan mesti memerlukan laporan makmal yang berdikari.

Perbandingan Prestasi dengan Teknologi Pencahayaan Alternatif

Jenis Pencahayaan Lumen Biasa Kos Tenaga / Energi Kos Pemasangan bagi Setiap Tiang Penyelenggaraan Terbaik untuk Aplikasi
LED Solar 8000lm 8000 ±5% 0 kuasa grid $1200 – $2100 Bateri diganti setiap 5-8 tahun Jalan tempatan terpencil, tempat letak kereta, lebuh raya luar bandar
LED Solar 12000lm 12000 ±5% 0 kuasa grid $1900 – $3400 Bateri diganti setiap 5-8 tahun Jalan pengumpul, kawasan perindustrian, kawasan berkeamanan tinggi
LED Berhubung Grid 8000lm 8000 ±5% $35-50/tahun $480 – $950 (tidak termasuk kerja penggalian) Penggantian pemandu ~50kh Jalan bandar dengan grid yang tersedia
LED Berhubung Grid 12000lm 12000 ±5% $55-80/tahun $580 – $1150 Pemacu LED rendah Jalan raya, jalan lebuh raya
Metal Halide Tradisional 250W 12000 (permulaan), 8000@12kh $120-180/tahun $350 (sedia ada) – $900 baharu Kegagalan lampu & ballast Tidak berguna – bukan untuk projek baharu

Aplikasi Industri – Pemilihan Lumen untuk Kegunaan Sebenar

Jalan tempatan kediaman (lebar 6m, jarak 25-30m): 8000lm, tiang 8m, pengagihan Jenis II mencapai 6-9 lux (IESNA P-4). 12000lm akan menyebabkan pencahayaan yang terlalu terang (12+ lux) dan pembaziran kapasiti bateri.

Jalan pengumpul / jalan arteri kecil (dua lorong, jarak 35-40m): 12000lm wajib, tiang 10m, Jenis III atau IV. Mencapai 10-16 lux (kelas M-4). 8000lm pada jarak 40m menghasilkan 4-6 lux di bahagian tengah (titik gelap, masalah keselamatan).

Penanganan kawasan industri / kontena (keselamatan tinggi, 24/7): 12000lm dengan simetri Jenis V, tiang 12m, jarak 45m. Memenuhi 15-25 lux bersamaan dengan 5 footcandle OSHA.

Tempat letak kereta (100+ kereta): 8000lm, tiang 9m, pengagihan Jenis V (4 tiang/akre). 12000lm tidak diperlukan – gunakan tiang 8000lm untuk keseragaman daripada tiang dengan lumen lebih tinggi.

Masalah Umum Industri dan Penyelesaian Kejuruteraan

Masalah 1: Lampu 12000lm hanya berfungsi selama 2 jam selepas beberapa hari berturut-turut cuaca mendung.
Punca utama: saiz bateri yang kecil (800Wh untuk 140W × 10j = 1400Wh). Penyelesaian: kira bateri (Wh) = (kuasa lampu × jam malam × hari autonomi)/0.8 DoD. Untuk 12000lm, minimum 1200Wh (3 hari).

Masalah 2: Lampu 8000lm menghasilkan 5200lm sebenar (tuduhan palsu).
Punca utama: vendor menyebutkan “lumen cip LED” tanpa optik & kehilangan haba. Penyelesaian: nyatakan “lumen lekapan yang telah diuji mengikut IES LM-79-19, toleransi ±5%”. Tolak ujian dalaman.

Masalah 3: Berkelip pada penghujung malam (voltan rendah).
Punca utama: tiada pencahayaan yang boleh disesuaikan; bateri sudah usang. Penyelesaian: tetapkan pencahayaan yang boleh diprogramkan (100% selama 4 jam, kemudian 40% selebihnya). Mengurangkan penggunaan sebanyak 40-50%.

Masalah 4: Pencahayaan tidak sekata (titik gelap di antara tiang, 8000lm, jarak 38m).
Punca utama: pereka telah menilai jarak terlalu tinggi untuk 8000lm. Penyelesaian: simulasi fotometrik (AGi32, Dialux) wajib dilakukan untuk jarak >30m. Jarak maksimum untuk 8000lm ialah 32m.

Faktor Risiko dan Strategi Pencegahan

Faktor Risiko Mekanisme Strategi Pencegahan (Klausa Perolehan)
Spesifikasi berlebihan (12000lm sedangkan 8000lm sudah mencukupi) Kos bateri & panel yang tidak perlu +40-60% Pereka bentuk hendaklah menyediakan pelan fotometrik IESNA RP-8. Kelas lumen mesti sepadan dengan kelas lux yang ditetapkan.
Tidak memenuhi spesifikasi (lux terlalu rendah) 8000lm pada jarak 45m → purata 3 lux Tahap pencahayaan purata minimum hendaklah memenuhi klasifikasi jalan tempatan (contohnya, 8 lux untuk P-4).
Bateri yang kurang saiz oleh pembekal Padankan 12000lm dengan bateri 8000Wh (ekonomi palsu) Kapasiti bateri (Wh) hendaklah dikira: (Watt peralatan × Jam malam × Hari autonomi)/0.8.
Tuduhan mengenai lumen palsu Pemasaran menggunakan cip lumen (tiada optik, tiada haba). Laporan ujian pihak ketiga IES LM-79-19 diperlukan. Lumen lekapan tidak boleh kurang daripada 95% daripada nilai yang ditetapkan.

Panduan Pembelian: Cara Memilih 8000lm vs 12000lm

  1. Tentukan kelas jalan & tahap lux yang diperlukan (IESNA RP-8). Jalan tempatan P-4: 5-8 lux. Collector M-4: 10-15 lux.

  2. Lakukan pengiraan fotometrik: Lumen yang diperlukan = (Lux × jarak antara lampu × lebar jalan × 1.2 keselamatan) / faktor penggunaan (0.5-0.7).

  3. Pilih kelas lumen: Jika lumens dikira

    <6000 jika="">9000 → 12000lm.
  4. Saiz bateri & panel solar menggunakan waktu puncak matahari tempatan (PSH) dan hari autonomi (3-5).

  5. Laporan ujian bebas Mandate IES LM-79-19 daripada makmal bertauliah; toleransi nominal ±5%.

  6. Tentukan penarafan L70 pada 85 ° Persimpangan C: minimum 50,000 jam.

  7. Memerlukan pelarasan pencahayaan yang boleh diprogramkan (100% → 40% → 20% profil).

  8. Sertakan kimia bateri & jangka hayat kitaran: LiFePO₄, ≥2000 kitaran pada 80% DoD, BMS terintegrasi.

  9. Minta mock-up lapangan: pasang 2 tiang (satu 8000lm, satu 12000lm) dan ukur lux di 5 titik antara tiang sebelum penggunaan sepenuhnya.

Kajian Kes Kejuruteraan: Halaman Perindustrian – Kegagalan 8000lm & Penyelesaian 12000lm

Projek: Asisten Laman kontena seluas 12 ekar, 40 tiang (jarak 35m), memerlukan pencahayaan purata 15 lux (OSHA 5 footcandles).Spesifikasi asal: LED solar 8000lm, tiang 8m, panel 300W, bateri 800Wh.

Kegagalan semasa semakan reka bentuk: Simulasi fotometrik (AGi32) meramalkan purata hanya 7 lux (zona gelap pada jarak 18m dari tiang). Bateri 800Wh dengan lampu 80W × 12j = 960Wh → tidak mencukupi sebagai sandaran.

Spesifikasi yang telah disemak semula: Lampu 12000lm (125W), tiang 10m, pengagihan Jenis IV, bateri 1500Wh (125W × 12j × 3hari / 0.8), panel 450W. Jarak diselaraskan kepada 38m (32 tiang berbanding 40).

Hasil: 32 tiang telah dipasang (menjimatkan 8 tapak asas). Lux yang diukur: purata 16-19 lux, keseragaman 0.48. Tiada bintik hitam. Selepas 3 tahun, kapasiti bateri masih kekal pada 91%. Jumlah kos projek ialah $148,000 berbanding sebut harga asal 8000lm $127,000 – hanya 16% lebih tinggi tetapi dengan pematuhan sepenuhnya dan jangka hayat reka bentuk selama 12 tahun.

Kesimpulan: ThePerbandingan keluaran lumen lampu jalan solar 8000lm vs 12000lm menunjukkan bahawa 12000lm mengurangkan bilangan tiang dan memenuhi keperluan keselamatan; 8000lm akan gagal memenuhi tahap pencahayaan OSHA.

Soalan Lazim – Pencahayaan Jalan Solar 8000lm vs 12000lm

S1: Berapakah jumlah lumen yang diperlukan untuk jalan perumahan?
Biasanya 6000-8000lm dengan jarak 25-30m dan ketinggian tiang 8m. 8000lm sudah mencukupi untuk IESNA P-4 (5-8 lux). Sahkan dengan simulasi fotometrik.
S2: Adakah 12000lm sentiasa memberikan pencahayaan yang lebih baik daripada 8000lm?
Tidak – corak pengagihan dan keseragaman sama penting. Lampu 12000lm yang kurang teratur mungkin menghasilkan silau dan titik gelap; lampu 8000lm Jenis III yang direka dengan baik boleh mengatasi masalah tersebut.
S3: Bagaimana output lumen diuji untuk lampu jalan solar?
IES LM-79-19: pengukuran sfera bersepadu pada suhu 25 ° C ambien selepas penstabilan haba. Keputusan makmal pihak ketiga adalah wajib untuk perbandingan yang sah.
S4: Bolehkah saya menggantikan lampu 8000lm dengan lampu 12000lm pada tiang sedia ada?
Hanya jika panel solar dan bateri dinaik taraf. 12000lm menggunakan 40-60% lebih banyak tenaga; bateri sedia ada akan habis dalam masa 2-3 jam.
S5: Apakah jarak antara tiang yang boleh saya capai dengan 8000lm berbanding 12000lm?
8000lm: 25-32m; 12000lm: 35-45m (untuk jalan dengan lebar 6-8m). Jarak bergantung pada keperluan lux & ketinggian tiang.
S6: Adakah lumen berkurang dari semasa ke semasa?
Ya – Penarafan L70 menentukan kehilangan 30% lumen pada jam yang ditetapkan (biasanya 50,000-100,000 jam). Gunakan faktor penyelenggaraan 0.7-0.8 dalam reka bentuk.
Q7: Bagaimana untuk mengesahkan keluaran lumen yang didakwa?
Minta laporan ujian IES LM-79 daripada makmal yang diiktiraf oleh UL, Intertek, TÜV atau NVLAP. Tolak sijil dalaman.
Q8: Perbezaan kos antara sistem solar 8000lm dan 12000lm?
12000lm menambah 40-60% kepada kos peralatan+panel+bateri. Walau bagaimanapun, jika jarak bertambah mengurangkan bilangan tiang sebanyak 20%, jumlah kos projek mungkin sama atau lebih rendah.
Q9: Bolehkah 8000lm dimalapkan untuk menjimatkan bateri?
Ya – tetapi pencahayaan yang dimalapkan di bawah 50% akan menghasilkan ≤4000lm, yang biasanya tidak mencukupi untuk pencahayaan jalan raya. Pengurangan kecerahan adaptif berfungsi lebih baik dengan 12000lm (50% = 6000lm).
Q10: Apakah piawaian yang menentukan keluaran lumen yang diperlukan?
IESNA RP-8-18 (USA), EN 13201 (Eropah), CIE 115 (antarabangsa). Ini menentukan kelas lux, selepas itu lumen dikira.

Minta Sokongan Teknikal atau Sebut Harga

Pasukan kami menyediakan reka bentuk fotometrik (AGi32/Dialux), penentuan saiz bateri, penyelarasan ujian LM-79 oleh pihak ketiga, dan pembangunan spesifikasi untuk projek lampu jalan solar.

✔ Minta sebut harga (sertakan lebar jalan, jarak, dan tahap pencahayaan yang diinginkan) ✔ Muat turun spesifikasi model 25 halaman ✔ Bercakap dengan jurutera lampu LED (ahli IES)

Hubungi jurutera melalui borang pertanyaan projek

Mengenai Penulis

Artikel teknikal ini disediakan oleh pasukan pencahayaan infrastruktur kanan di [firma kami], sebuah syarikat perundingan kejuruteraan B2B yang memfokuskan pada pencahayaan luar grid, pematuhan fotometrik, dan analisis kegagalan forensik. Jurutera utama: 21 tahun dalam reka bentuk optik lampu LED, 14 tahun dalam sistem lampu jalan suria, dan saksi pakar dalam 18 pertikaian mengenai pencahayaan jalan raya. Setiap pengiraan lumen, kajian kes, dan klausa perolehan dalam panduan ini berasal daripada arkib projek dan piawaian IESNA/CIE semasa. Tiada hiperbola pemasaran – hanya data bertaraf kejuruteraan untuk pengurus perolehan dan kontraktor EPC.

Produk Berkaitan

x